DIY: wykorzystaj olej z wiesiołka w pielęgnacji włosów

Zawiera trzy najcenniejsze dla włosów minerały – cynk, selen i magnez. Składa się aż w 75% z kwasów tłuszczowych omega-6. Zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia włosów, wzmacnia je i regeneruje nawet najsilniejsze uszkodzenia. A wszystko łagodnie i niewielkim kosztem. Co działa tak dobrze na włosy? Oczywiście olej z wiesiołka. To mało znany olej z pospolitej rośliny o zupełnie niepospolitym działaniu.

Wiesiołek dwuletni to bardzo ciekawa roślina. Można spotkać ją dziko rosnącą na łąkach lub polach. Z pozoru nie przykuwa uwagi. Szkoda, bo wiele osób mija tę kwitnącą na żółto bylinę, nie zdając sobie sprawy, że olej z wiesiołka jest cennym składnikiem kosmetyków.

Można wykorzystać go w pielęgnacji skóry lub włosów, bo zawiera wiele wartościowych substancji odżywczych. Wiele osób zażywa olej z wiesiołka także jako lek na wiele przypadłości np. układu krążenia. Wróćmy jednak do tego, jak wykorzystać olej z wiesiołka w codziennym dbaniu o włosy.

Olejowanie włosów

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to oczywiście olejowanie. Bo jeśli mówimy o oleju na włosy, przeważnie traktujemy go jako osobny produkt do stosowania miejscowego. Olej z wiesiołka również można wykorzystać do olejowania. Jest na tyle lekkim olejem, że sprawdzi się na całej długości włosów, zapewniając im wygładzenie i nabłyszczenie. Olej z wiesiołka można nakładać:

  • na mokre lub suche włosy przed ich myciem (silne działanie regenerujące),
  • na mokre włosy po myciu (termoochrona i lekkie działanie odżywcze),
  • na suche włosy (ułatwianie stylizacji, dyscyplinowanie niesfornych kosmyków).

Domowa maseczka

Niewiele osób wie, że olej z wiesiołka świetnie nadaje się jako baza do domowej maseczki na włosy. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego olej kokosowy, olej jojoba albo ten ze słodkich migdałów. Dla włosów wysokoporowatych dużo lepszy może okazać się jednak olej z wiesiołka, który należy do grupy olejów niewnikających, idealnych do włosów zniszczonych. Jak zrobić domową maseczkę do włosów z olejem wiesiołkowym?

Potrzebujemy:

  • czysty olej z wiesiołka (ok. 3-4 łyżki)
  • jedno żółtko lub łyżka mleka
  • łyżka naturalnego miodu pszczelego
  • hydrolizat keratyny (opcjonalnie)

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą do uzyskania jednolitej maseczki. Ważne, aby składniki były w temperaturze pokojowej. Olej z wiesiołka działa najlepiej w niższych temperaturach, dlatego nie należy go podgrzewać i robić sauny na włosy. Maskę nakładamy na całą długość włosów, także u ich nasady. Zabezpieczamy np. ręcznikiem i zostawiamy na około kwadrans. Dopiero po tym czasie spłukujemy i myjemy włosy. Przez ten czas olej z wiesiołka zdąży wniknąć we włosy oraz otoczyć je delikatnym filmem ochronnym.