Olej z wiesiołka. Od niepozornej rośliny do cennego oleju

Sekret pięknych włosów leży… na polu! Brzmi śmiesznie? Nie wierzysz? Poznaj wiesiołek dwuletni. To niewielka, pospolita roślina, którą możemy spotkać niemal na każdej łące. Spośród ponad setki gatunków z rodziny wiesiołkowatych to właśnie ogólnodostępny wiesiołek dwuletni idealnie sprawdza się w pielęgnacji włosów. Szczególnie cenny jest olej z wiesiołka.

Poznaj sekretny sposób na prostą i bardzo skuteczną pielęgnację. Wystarczy olej z wiesiołka i odrobina chęci. Poznaj tę roślinę i przekonaj się, że jakie ma właściwości.

Wiesiołek dwuletni

To roślina popularna w wielu regionach Europy i Ameryki, skąd pochodzi. Należy do rodziny wiesiołkowatych, wśród których rozróżniamy 120 gatunków. Co ciekawe, trudno je od siebie odróżnić, bo są bardzo podobne. Wiesiołek dwuletni ma pojedynczą łodygę, na której pojawiają się niewielkie, owalne liście i dość spore kwiatostany. Kwiaty wiesiołka mają charakterystyczną żółtą barwę. Owoce wiesiołka to podłużna torebka, w której znajdują się niewielkie, brązowe nasiona. To z nich wytłacza się olej z wiesiołka.

Olej z wiesiołka

Niewielkie nasionka wiesiołka zawierają około 14% oleju. To dlatego do wytłoczenia jednego litra oleju potrzeba sporo nasion. Prawdopodobnie to właśnie jest powodem nieco wyższej ceny, jaką trzeba zapłacić za olej z wiesiołka mimo łatwej dostępności tej rośliny. Warto jednak zapłacić nieco więcej, bo olej z wiesiołka zawiera dużo cennych składników, m.in.:

  • 70-75% kwasów tłuszczowych omega-6 (wielonienasyconych),
  • cenne dla włosów i skóry minerały: cynk, selen, magnez,
  • kompleks witamin m.in. E oraz F.

Olej z wiesiołka należy do grupy olejów niewnikających, o dość dużych cząsteczkach. Mimo tego jest dość lekki i świetnie wpasowuje się w strukturę włosów wysokoporowatych. Uszczelnia ich łuski, a więc zapewnia im ochronę przy jednoczesnym działaniu regeneracyjnym.

Jakie właściwości ma olej z wiesiołka?

Olej wiesiołkowy od stuleci używany jest do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jest składnikiem wielu naturalnych kosmetyków – kremów, maseczek, serum itd. Producenci doceniają jego cenne właściwości i sporą zawartość składników, które idealnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji. Co może dać nam olej z wiesiołka, jeśli będziemy aplikować go na włosy regularnie?

  1. Mobilizuje komórki do szybszej odnowy i regeneracji.
  2. Działa bardzo silnie odżywczo, wygładzająco i ujędrniająco.
  3. Stymuluje proces wzrostu włosów i ogranicza ich wypadanie.
  4. Odbudowuje zniszczenia np. po zabiegach fryzjerskich.
  5. Ochrania włosy przed kolejnymi uszkodzeniami.