Olej z wiesiołka – remedium na problemy włosów wysokoporowatych
Roślinność rejonów Ameryki Południowej jest warta uwagi. Właśnie stamtąd pochodzi około 120 gatunków wiesiołka. Olej wytłaczany z nasion najcenniejszych gatunków tej rośliny bardzo często używany jest w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdź, jakie właściwości oleju z wiesiołka mogą okazać się cenne dla twoich włosów!
Skąd bierze się olej z wiesiołka? Jak większość olejów wytłacza się go z nasion. Tak naprawdę istnieje ponad setka gatunków roślin z rodziny wiesiołkowatych. Natomiast olej wytłacza się z jednej, która jest najpopularniejsza i posiada najcenniejsze z punktu widzenia kosmetologii właściwości. Mowa o wiesiołku dwuletnim, bardzo cennym dla włosów wysokoporowatych. Jak działa na włosy? Co kryje w sobie ta roślina o intensywnie żółtych kwiatach?
Właściwości oleju z wiesiołka
Przede wszystkim trzeba wyróżnić dwie kategorie, w jakich można wykorzystać wiesiołek. Po pierwsze wykazuje on silne działanie lecznicze, dlatego bardzo często sięga się po niego w profilaktyce i leczeniu chorób takich jak podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia. Po drugie olej z wiesiołka działa pielęgnacyjnie.
Z punktu widzenia kosmetologii, a przede wszystkim zdrowia włosów, dużo ważniejsze jest to, że olej z wiesiołka pomaga w problemach typu alergie, trądzik lub łuszczyca. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że stan skóry bezpośrednio przekłada się na stan włosów. Poza tym olej z wiesiołka działa również bezpośrednio na strukturę włosów. Co daje włosom?
Olej z wiesiołka przede wszystkim:
- zwiększa elastyczność i gładkość włosów,
- eliminuje problemy skórne np. łupież, łuszczycę,
- ogranicza starzenie się komórek organizmu,
- utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia włosów,
- zapewnia kompleksową ochronę włosom.
W czym tkwi sekret oleju z wiesiołka? Naturalny olej z wiesiołka to cenne źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych. Stąd właśnie jego zdolność do poprawy kondycji włosów wysokoporowatych. Sekret tego olejku tkwi w idealnej kompozycji dwóch niezbędnych w organizmie kwasów – linolowego oraz linolenowego. Olej z wiesiołka zawiera ich nawet do 75%.